piątek, 9 września 2011

o położnictwie słów kilka

Nigdy nie wiem od czego zacząć, teraz więc zaczynam miłym i przyjemnym tematem ;-) W związku z tym, że dostaję sporo maili od ludzi z forum, z pytaniami o studia, postanowiłam odpowiedzieć wszystkim jednocześnie, gdyż odpisywanie każdemu z osobna zabiera jednak sporo czasu. Dlatego też (i nie tylko), powstał ten blog. A więc, do dzieła.

1. Uczelnia.
Mowa o Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Nie jestem z Warszawy, dlatego wiem, że na początku osobom "spoza" jest zazwyczaj trudno dotrzeć w niektóre miejsca, zważywszy na to, że WUM ma to do siebie, że zajęcia odbywają się w przeróżnych miejscach, ale ograniczają się one do :
a) KAMPUS BANACHA (Ochota), czyli upraszczając budynek Uniwersytetu + Wydział Farmaceutyczny + Pawińskiego + Dziekanaty, itd, itp. Położnictwo ma zajęcia w CD (Centrum Dydaktyczne), koło Rektoratu. Odbywa się tam większość wykładów oraz języki i seminaria z niektórych przedmiotów (psychologia, filozofia).
b) KAMPUS LINDLEYA znajduje się w centrum : łatwo dojechać tramwajem, autobusem i metrem. Wystarczy dojechać do Dworca Centralnego, przejść podziemiami (ja cały czas się gubię) i praktycznie po 5 minutach jesteśmy na miejscu. Znajduje się tutaj Zakład Anatomii Prawidłowej, Mikrobiologii Lekarskiej (reszta na I roku położnictwa nie dotyczy) - na ul. Chałubińskiego, w jednym budynku. Oraz w budynku obok - Zakład Biofizyki i Fizjologii Człowieka, gdzie odbywają się ćwiczenia z tych przedmiotów. W Zakładzie Medycyny Sądowej także odbywają się niektóre wykłady. Na ul. Oczki (trzeba przejść nieco dalej) znajduje się biblioteka i Medyk (klub studencki) ;-). W okolicach tego kampusu odbywają się także zajęcia z Genetyki i Parazytologi, trudno jest znaleźć, dlatego radzę kierować się na Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych (można wyskoczyć w przerwie na sushi), która znajduje się zaraz obok budynku, gdzie są ćwiczenia :)
c) Solec (Powiśle) - miejsce, gdzie odbywają się wszystkie stricte położnicze przedmioty. Techniki Położnicze i Prowadzenie Porodu, Podstawy Opieki Położniczej, Neonatologia, Pielęgniarstwo - zarówno ćwiczenia jak i seminaria. W zasadzie na Solcu przebywa się najczęściej, co najmniej kilka razy w tygodniu. Nie wiem jak będzie od tego roku, ponieważ chodzą słuchy, że zakład ma zostać przeniesiony albo do CD, albo na Ciołka (Wola), gdzie także odbywają się zajęcia dla studentów WUMu (dietetyki i pielęgniarstwa). Gdyby jednak w tym roku także odbywały się tam zajęcia - bardzo łatwo wszędzie dojechać. Wysiadamy na Moście Poniatowskiego (dojeżdżamy tramwajem praktycznie z każdej strony Wwy - z Centrum i WUMu są bezpośrednie tramwaje) i musimy przejść około 10-15 min. Obowiązkiem jest posiadanie obuwia (białego) na zmianę ;-)

Na początek radzę trzymać się grupy, ponieważ pierwszy tydzień to istne zamieszanie i gubienie się, a plan zdecydowanie nie jest pomocny. Pamiętam, że na pierwsze wykłady z anatomii o mały włos nie pojechałybyśmy na Kabaty, ponieważ na planie pod wykładami z tego przedmiotu napisane było jedyne "PASZKIEWICZA". Dopiero z samego rana koleżanka uświadomiła nas, że nie chodzi tu bynajmniej o ulicę, tylko nazwę auli, mieszczącej się oczywiście w Anatomicum :)
Dużo osób straszyło mnie tym, że Warszawa to takie ogromne miasto, w którym można się łatwo zgubić, ale prawda jest taka, że komunikacja miejska pozytywnie mnie zaskoczyła i NIE DA SIĘ tak naprawdę wylądować w miejscu, z którego nie ma jakiegoś dobrego połączenia. Ważne jest, aby być skoncentrowanym i zapamiętać jak najwięcej szczegółów w pierwszych dniach, aby później (np. samemu) było łatwiej w dane miejsce dojechać ;-)

I najważniejsze - www.jakdojade.pl - zawsze pomoże! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz